Pradžia

Rožinės gydymas

Rožinė yra lėtinė odos liga, kuriai būdingi paūmėjimai ir ramesni periodai. Norint sėkmingai valdyti rožinę reikia suprasti 3 rožinės gydymo etapus. Svarbu įsisąmoninti, kad rožinė valdoma ne tik vaistais, tačiau, pirmiausia, - provokuojančių veiksnių šalinimu ir vengimu bei tinkamu gydomosios dermatologinės kosmetikos pasirinkimu.

 

  01  PIRMAS ETAPAS: Rožinę provokuojančių ir paūmėjimus skatinančių veiksnių identifikavimas ir šalinimas

Ultravioletiniai spinduliai (saulė)

Ultravioletiniai spinduliai (saulė)

Kai kurie vaistai (pvz., plečiantys kraujagysles)

Kai kurie vaistai (pvz., plečiantys kraujagysles)

Alkoholis

Alkoholis

Aštrus ir karštas maistas bei gėrimai

Aštrus ir karštas maistas bei gėrimai

Emocinis stresas

Emocinis stresas

Šaltas oras ir vėjas

Šaltas oras ir vėjas

Intensyvus sportas

Intensyvus sportas

Karštos pirtys ar vonios

Karštos pirtys ar vonios

Karštas oras

Karštas oras

Kai kurie kosmetikos produktai (pvz., priemonės su agresyviomis rūgštimis, aliejai)

Kai kurie kosmetikos produktai (pvz., priemonės su agresyviomis rūgštimis, aliejai)

Ne visiems žmonėms šie veiksniai gali būti vienodi, todėl svarbu suprasti, kurie veiksniai daro didžiausią įtaką kiekvienam individualiai.

 

  02  ANTRASIS ETAPAS: speciali dermatologinė kosmetika jautriai, raustančiai odai

Turint jautrią, raustančią odą yra itin svarbu naudoti švelnias odos priežiūros priemones, specialiai sukurtas atsižvelgiant į raustančios odos biologiją. Tokios priemonės nuramina ir apsaugo jautrią odą nuo išorės dirgiklių, sumažina kaitimo pojūtį bei slopina odos raudonį.

  • Odos valymas - valymo priemonės turėtų būti be dirginančių medžiagų, kvapų ar alkoholio.
  • Kremai - raminantys bei drėkinantys, biologiškai slopinantys raudonį.

Svarbu kasdien (net ir žiemą) odą saugoti nuo saulės spindulių ir naudoti SPF 30, o vasaros metu leidžiant laiką lauke – SPF 50+. Kasdienei apsaugai galite rinktis dermatologinį BB kremą – jis ne tik apsaugos nuo UVA ir UVB spindulių, bet ir paslėps odos raudonį. Kuomet saulė stipri ir ruošiatės lauke praleisti daugiau laiko rinkitės specifinę apsaugą nuo saulės, vaistinėse rasite specialiai raustančiai veido odai skirtų kremų nuo saulės.

  03  TREČIASIS ETAPAS: medikamentinis uždegiminių odos bėrimų gydymas - vietinis ir sisteminis gydymas

Priklausomai nuo rožinės sunkumo, gydymui gali būti skiriamos aparatinės priemonės (lazeris, intensyvi pulsinė šviesa), vietinis arba sisteminis gydymas.

  • Lengviausiai, neuždegiminei odos rožinės formai, pasireiškiančiai tik odos raudoniu ar išsiplėtusiais kapiliarais, gali būti taikomas gydymas lazeriu ar intensyvia pulsine šviesa.
  • Pasireiškiant uždegimui, reikalingas gydymas vaistais. Vietinio gydymo vaistai (metronidazolis, azelaino rūgštis, ivermektinas ir kt.) tepami ant pažeistos odos esant lengvai ar vidutinei rožinei. Naudojant šiuos vaistus gali pasireikšti nepageidaujamas odos sausumas, deginimo pojūtis, paraudimas ar perštėjimas. Dažniausiai vietinis veido rožinės gydymas trunka 3-12 mėn., o būklei pagerėjus pereinama prie specialios medicininės kosmetikos.
  • Kai vietinis gydymas būna neefektyvus arba rožinė būna sunkesnės formos, gydytojas dermatovenerologas gali paskirti sisteminį gydymą. Dažniausiai tokiam gydymui skiriami sisteminiai tetraciklino, rečiau nitroimidazolų
    grupės antibiotikai ar retinoidai. Šiuo metu dažniausiai sisteminis rožinės gydymas pradedamas nedidelėmis ikimikrobinėmis antibiotiko doksiciklino dozėmis. Toks gydymas, priešingai nei didelių antibiotiko dozių terapija,  turi mažai pašalinių reiškinių, gali būti skiriamas ilgą laiką, o jo poveikis odos uždegimui yra pakankamas.