Pradžia

Pažink

savo raustančius skruostus

Rausta skruostai?

Illustration

Jautri veido oda, rausvi skruostai, kuriuose jaučiamas kaitimo ar deginimo jausmas kartais lydimas nemalonaus tempimo ar niežėjimo… Atpažįstate savo veido odą? Pasikeitus oro temperatūrai, išgėrus taurę raudono vyno ar suvalgius aštraus bei karšto maisto šie simptomai tik paaštrėja? Gali būti, kad jums rožinė – liga, kuria serga maždaug vienas iš dešimties Lietuvos gyventojų.

Deja, tik nedaugelis žmonių laiku susirūpina šios ligos simptomais ir pasirūpina tinkama odos priežiūra bei gydymu.

Pažink savo raustančius skruostus!

Ar man rožinė?

Kas yra rožinė?

Rožinė yra dažna dermatologinė liga, paveikianti tik veido odą, ypač nosį, skruostus, kaktą ir smakrą. Retesniais atvejais rožinė gali paveikti ir akis (akių rožinė). Rožinė nėra aknė, nors kartais atsirandantys odos bėrimai gali suklaidinti. O naudojamas terminas „rožinės spuogai“ palaipsniui išnyksta. Dažnai ši odos liga yra psichologiškai sudėtinga, nes ji sukelia estetinį diskomfortą ir neretai visuomenės yra sumaišoma su lėtinio alkoholizmo požymiais.

Rožinės simptomai

Sergantys rožine dažniausiai skundžiasi veido odos paraudimo, deginimo ir kaitimo simptomais. Pažengusiose rožinės stadijose atsiranda ir kiti simptomai – matomos kraujagyslės, papulės, pustulės, jaučiamas niežėjimas.

Illustration

Trys skirtingos formos, trys simptomų tipai:

 

Kraujagyslių forma: eritrozė ir kuperozė

Atsiranda kaip veido paraudimas (eritema) su kuperoze ar be jos (mažos išsiplėtusios kraujagyslės ant skruostų ir nosies, vadinamos telangiektazijomis). Šį paraudimą retkarčiais gali lydėti vazomotoriniai pliūpsniai, t.y. karščio pojūčiai ant veido, kurie greitai pranyksta.

 

Papulo-pustulinė forma

Veido paraudimas kartu su uždegimais panašiais į aknę (raudonos dėmelės ir mažos pustulės, be komedonų).

 

Hipertrofinė forma

Ši forma, kuriai būdinga didelė gumbuota nosis, yra daug retesnė ir beveik išimtinai pasireiškia tik vyrams. Ji vadinama rinofima ir nėra susijusi su alkoholio vartojimu, skirtingai nei galvoja daugelis žmonių.

Kas sukelia rožinę?

Illustration

Genetiniai veiksniai: ypač kenčia šviesios odos moterys iš Šiaurės Europos regionų.

Ligos paveldimumas – jei tėvai ar seneliai turi rožinę, tikėtina, kad su šia problema gali susidurti ir jų vaikai.

Išoriniai aplinkos veiksniai: UV spindulių poveikis, temperatūros pokyčiai ir stimuliuojančių medžiagų vartojimas (alkoholis, prieskoniai) yra dominuojantys veiksniai rožinės atsiradimui.

Nenormali veido kapiliarų funkcija, aukštas kraujo spaudimas.

Veido odos erkutė (Demodex) vaidina svarbų vaidmenį - sukelia uždegiminę reakciją ir skatina veido rožinės pasireiškimą.

Illustration